1. Všeobecný popis

 

Obr. 1 LimusinaOsobní automobil "Trabant" není na silnicích Německé demokratické republiky ani v cizině žádným nováčkem. Osvědčil se od zahájení sériové výroby až do dneška v každém směru. Obzvlášť třeba poukázat na skutečnost, že Trabant dospěl na vnitrostátních i mezinárodních Rallye-závodech velkých úspěchů. Tyto velkolepé výsledky potvrdily správnost koncepce sériové výroby a svědčí a dobré práci dělníků, techniků a inženýru našeho podniku. Automobilový typ "Trabant" reprezentuje ve své třídě sportovní, elegantní a temperamentní vozidlo.Obr. 2 Universal

Úvodem několik údajů ke konstrukci "Trabantu":

Při studiu technických dat zjistíte rozchody o 1206 mm vpředu a 1255 mm vzadu jakož rozchod kol o 2020 mm, co je důkazem vlastností "Trabantu" jako plně hodnotného čtyřsedadlového vozu. Výhodné rozdělení prostoru mezi osami bylo umožněno umístěním hnacího ústrojí před přední nápravu, příčně k nápravě vozidla. Obr. 3 Prostor pro motor

Hnacím zdrojem je dvoudobý "otto"-motor s 2 válci a vzduchovým chlazením. Vzduchové chlazení snižuje požadavky dvoudobého motoru vůči údržbě. Synchronizovaná převodovka má 4 rychlostní stupně a dovoluje výhodné sladění mezi jednotlivými převodovými poměry. Volnoběžka působí automaticky ve 4. rychlostním stupni, šetří motor a přispívá k úspoře paliva. Zavěšení na přední nápravě, perování a řízení s hřebenovou tyčí s pastorkem znázorňují další vývoj osvědčených konstrukcí poskytující "Trabantu" ve spojení s příčnou kyvnou polonápravou a progresivním perováním – příčné listové pero – dobrou stabilitu a ovladatelnost vozu.

Obr. 4 Podvozek zepředuBezpečnost jízdy zaručuje hydraulická jednookruhová brzda na čtyři kola.Obr. 5 Podvozek zezadu

Žádoucí nízké hmotnosti, kterou se vyznamenává moderní výroba automobilů, bylo dosaženo konstrukcí samonosné karosérie.

Plošinový rám je svařen s kostrou z ocelových plechových výlisků a tvoří s ní dohromady samonosný skelet. Vnější díly karosérie jsou vylisovány z plastické hmoty, osvědčeného "Duroplastu".

Číslo motoru je na klikové skříni uložené na přírubě skříně převodovky, číslo šasi je na čelní stěně nad nádrží na palivo.

Obr. 6 Motor

Obr. 7 Číslo šasí

Obr. 8 Číslo motoru

1 tlumič sání Obr. 9 Otevírání dveří Obr. 10 Klika spouštěče okna a tažná páka
2 dmychadlo na chladicí vzduch
3 kapota na pohlcování hluku
4 spojovací hadice
5 přerušovač
6 karburátor
7 oblouk výfuku
8 dynamo

 Obr. 11 Blokování dveří

[Nahoru] [Obsah] [Index]