PŘEDMLUVA K ČESKÉMU VYDÁNÍ

Trabant se u nás již zabydlil a získává si den ode dne větší oblibu. Napočítali bychom jich na našich silnicích desítky tisíc. Průzkum v roce 1967 potvrdil, že majitelé vozů Trabant patří rozhodně mezi ty, kteří svůj automobil plně využívají. A v pravém smyslu slova pro denní potřebu. Není jistě náhodou, že roční průměr ujetých kilometrů u automobilů Trabant je podstatné větší, než je celostátní průměr, a pohybuje se kolem 15 000 km. Na zavedení nové daně z motorového vozidla a na snížení ceny benzínu "trabantáři" bezesporu získali.

S rostoucím počtem vozidel a přirozeně i ujetých kilometrů stoupá i zájem jejich majitelů o každou zprávu o zvláštnostech provozu, o ošetřování a o drobných opravách. V motoristických časopisech se objevují čas od času drobné rady, píšou je zkušení odborníci - ale to je málo. S příznivým ohlasem se proto setkala začátkem roku 1967 německá příručka ing. Preusche "Ich fahre einen Trabant". Avšak ne všichni majitelé trabantů jí mohli použít a doslova volali po jejím překladu.

Dnes dostávají čtenáři do rukou české vydání této příručky. Nedostávají však jen pouhý překlad. Vzhledem k některým našim specifickým podmínkám provozu došlo k určité úpravě. Vypustili jsme např. prakticky všechno, co se tyká modelů Trabant 500, jichž je u nás minimální počet, pokusili jsme se zlepšit i názornost příručky apod. Nejen to. Zařadili jsme i některé praktické připomínky a zkušenosti našich "trabantářů", zvláště pražského Trabantklubu. Čtenáři to jistě přivítají.

[Nahoru] [Obsah] [Index]